Yüzyüze Terapi

İlk görüşmede neler konuşulur?

İlk görüşmede, terapistin amacı sizi tanımak ve sizin neden terapiyle ilgilendiğinizi anlamaktır. Terapist size hayatınız, neler yaptığınız, nerede ve kim(ler)le yaşadığınız ve sorununuzun ne olduğuyla ilgili sorular yöneltir. Aileniz ve arkadaşlarınızdan da bahsedilebilir. Bu bilgiler terapistin durumunuzu değerlendirmesine ve bir tedavi planı oluşturmasına yardımcı olur. Psikoterapi terapist ile danışan işbirliği içerisinde olduğu bir çalışmadır. Bu her zaman kolay değildir. Ancak terapistleriyle bu tür bir işbirliği kurabilen kişiler genellikle duygusal sıkıntılarından kurtularak rahatlar ve daha verimli, doyurucu bir yaşam sürerler.

Terapi kaç seans sürer? Ne sıklıkta gitmek gerekir?

Terapinin ne kadar süreceği danışandan danışana ve soruna göre değişkenlik gösterir. En az 6 seans devam edilmesi önerilmektedir. 6 seanslık sürenin sonunda terapistle danışan durum değerlendirmesi yaparak terapiyi sonlandırma veya devam etme yönünde bir karar alabilirler. Başlangıçta haftada bir gelinmesi uygundur. Daha sonra terapistle danışan ortak bir kararla görüşme sıklığını iki haftada bire indirebilir.

Eğer terapistimle ilgili bir sorunum varsa ne yapmalıyım?

Eğer terapistinizle ilgili hissettiğiniz bir rahatsızlık varsa görüşmeleriniz sırasında bu duygularınızdan bahsetmekten çekinmeyin. Unutmayın ki bir terapist asla yargılayıcı değildir; sizin her konuda açık ve dürüst olmanız onun size yardımcı olmasını kolaylaştıracaktır. Sorununuzu paylaştıktan sonra terapistle ilgili olumsuz duygularınız devam ediyorsa, terapistiniz sizi bir başkasına yönlendirebilir. Bu sebeple terapiden tamamen vazgeçmeyin, sizin için doğru olan terapisti bulmanız zaman alabilir.

Eğer yüz yüze görüşme sizin için uygun seçenekse muayenehaneyi arayarak randevu alabilirsiniz.

İletişim Bilgileri:

Yedikule Psikiyatri Merkezi
Güzelbahçe Sk. Güzelbahçe Apt. No:6 Kat:1 D:1
Nişantaşı/İSTANBUL
Tel: 0212 296 32 63
       0212 296 42 73